• Ligasponsorer

Söndag Sön 10 Maj Maj
Måndag Mån 11 Maj Maj
Lördag Lör 16 Maj Maj
Söndag Sön 17 Maj Maj
Måndag Mån 18 Maj Maj
Torsdag Tor 21 Maj Maj
Lördag Lör 23 Maj Maj
Söndag Sön 24 Maj Maj
Idag 28 Maj Maj
Fredag Fre 29 Maj Maj
Söndag Sön 31 Maj Maj
Lördag Lör 13 Juni Jun
Söndag Sön 14 Juni Jun
Torsdag Tor 18 Juni Jun
Söndag Sön 21 Juni Jun

Matchbladet - Omgång 8

22 juli 2019 21:30
Inför Match

Vi har genomlidit ett längre uppehåll av OBOS Damallsvenskan. Lyckligtvis har vi blivit bortskämda med skönlir, tittarrekord och en bronsmedalj från VM i Frankrike - men det är dags att blicka framåt mot höstens bravader på hemmaplan.


Här följer 3 snabba om läget hos respektive lag inför omgång 8:

Djurgårdens IF FF

 • Ett profilstarkt Djurgården inleder på bortaplan: Petronella Ekroth har under sommaren återvänt efter sin sejour i Turin. Hon beblandas med andra stjärnspelare i Jalkerud, Folkesson, Schough och Helin.
 • Man hade ett väldigt tufft spelschema inledningsvis och lyckades inte plocka så många poäng som förhoppningen var; med nya assisterande tränaren, Pierre Fondin, med anfallsfokus för att plocka fler pinnar framöver
 • DIF satsar på publikfest under första hemmamatchen den 28/7 då man spelar direkt efter herrarna på Tele2 Arena

Piteå IF DFF

 • Klubbens ena VM-representant - Madelen Janogy - satte sin prägel på mästerskapsdebuten med ett avgörande inhopp mot Chile; mittbacksklippan Faith Ikidi-Michael, å andra sidan, tvingades ut på bår under den första gruppspelsmatchen mot Norge efter en knäskada. Vi hoppas 32-åringen äntrar planen snart nog för norrlänningarna.
 • Hemmastarkt: laget är fortsatt obesegrat på LF Arena i år, och det är där man inleder på söndag mot KIF Örebro.
 • Sommarförstärkningar: Andreas Johansson är tillbaks i ledarstaben, och Bajens Olga Ekblom har skrivit på för fjolårsvinnaren. Det rustas upp inför en hektisk höst med såväl liga- som Champions League-spel.

Eskilstuna United DFF

 • Eskilstuna United är OBOS Damallsvenskans hittills mest publikstarka hemmalag. När man välkomnar Linköpings FC 22 juli skyltas hela 7 VM-spelare på Tunavallen - från hemmalaget: Halimatu Ayinde (Nigeria), Sonia Ngozi Okobi (Nigeria) och Shannon Woeller (Kanada). Kan man fortsätta den trenden under hösten?
 • Det görs inte bara mycket på plan i E-tuna. Klubbens samhällsplattform ”Hjärta United” blev nyligen första svenska fotbollsförening att vinna ett prestigefyllt UEFA Foundation for Children-stipendiat.
 • Helgen 12-14 juli kommer laget ha träningsläger i Växjö där man också kommer spela en träningsmatch mot Växjö.

LB07

 • Klubbens lagkapten Mia Persson lämnar för utlandet. Trotjänaren kommer i dagarna att bli presenterad av en ny klubb.
 • Assisterande tränare Jonas Carlberg har också valt att lämna sitt uppdrag, men Renée Slegers behåller taktpinnen och spelidén för nästjumbon som väntas många viktiga bataljer i höst. Häromdagen lyckades man dessutom kontraktera collegemästarinnan Dallas Dorosy från Florida State University. Hennes avslutsteknik och förmåga att kliva fram när det gäller lyfts som viktiga faktorer för att klara kontraktet.
 • Tidigare under sommaren har man också gjort klart med Nellie Lilja på lån från FC Rosengård, och nyligen även finske landslagsspelaren Olga Ahtinen.

KIF Örebro

 • Amerikanska anfallaren Addison Steiner har valt att stanna i Seattle-klubben Regin FC där hon spelat under sommaruppehållet, och återvänder alltså inte till Behrn Arena.
 • Klubben är istället överens med finländska landslagsspelaren tillika anfallaren Heidi Kollanen, som senast kommer från italienska Tavagnacco.
 • Efter en hittills imponerande start på säsongen befäster KIF Örebro en placering på den övre halvan av tabellen inför omstarten, enbart 2 poäng bakom serieledarna. Kan de räknas som bästa nykomlingen i oktober?

Kristianstads DFF

 • Man närmar sig en derbyfest den 26/7 på Kristianstads Fotbollsarena som verkligen kan definiera vart de båda lagen kommer att stå sig under hösten. De orangeklädda vill nog gärna haka på toppen under de inledande matcherna för att på riktigt hota om en topplacering.
 • Josefin Harrysson, en ung talang på vänsterflanken, värvas från FC Rosengård. Josefin debuterade som artonåring i OBOS Damallsvenskan och har spelat 8 landskamper med F19 landslaget.
 • Thordis Sigfusdottir som lånades ut til Thor/KA på Island, kommer inte tillbaka till höstsäsongen. KDFF och Thordis är överens om att bryta avtalet och hon kommer att spela säsongen ut med den isländska klubben.

FC Rosengård

 • En redan stark trupp har värvat tunga namn inför hösten, allt för att återta tronen som Sveriges bästa lag. 23-årige Jelena Cankovic ansluter från Växjö DFF, och har chans att tvåla till sin föredetta klubb redan till helgen.
 • Man har även kontrakterat 19-åriga Sofie Svava från danska Bröndby IF.
 • Klubben vill gärna fira sina 6 VM-spelare under söndagskvällen och hoppas på bra uppslutning.

Kopparbergs/Göteborg FC

 • Emma Berglund, som närmast kommer från Paris Saint-Germain i Frankrike, har anlänt.
 • Under maj månad lossnade verkligen målskyttet för 'Rössö' Blomquist som utsågs till månadens spelare - kan hon hålla i trenden framöver?
 • Vid sidan av plan har Kopparbergs/Göteborg FC och rättighetsbolaget ISP Sport undertecknat ett avtal om alla kommersiella rättigheter, med syftet att öka intäkter, bli ännu mer professionella och befästa vår ställning som en toppklubb i svensk fotboll. Blir detta KGFC:s år?

Kungsbacka DFF

 • En jumboplacering hittills, med bara en plockad poäng. Det hjälper inte att alla matcher spelas på bortaplan, såklart.
 • Men laget har sett ett skifte på tränarsidan: Stefan Olofsson och Martin Blixt är klara som ny huvudtränare respektive assisterande tränare.
 • Under sluttampen på vårsäsongen fick man så äntligen klart med Josephine Chukwunonye - den nigerianska landslandsspelaren som anlänt från Asarums IF FK i Elitettan.

Vittsjö GIK

 • Mycket övertygande inledning på säsongen: man visar att man vill hänga med och tampas i toppen. Statistiskt har man alltid varit bra mot lagen på den övre halvan, men har ofta tappat poäng mot de hårt stridande bottenlagen. Vänder trenden nu för Vittsjö?
 • Vänsterbacken CJ Bott bröt armen under VM-sejouren. Huruvida hon är tillbaka i spel till omgång 8 är ännu oklart.
 • Michelle De Jongh - månadens spelare i April och tongivande under våren överlag. Blir en viktig kugge om man ska fortsätta plocka mycket poäng.

Linköpings FC

 • Asllani mot Europa: efter en övertygande VM-insats har Kosse valt att skriva på för Real Madrid/CD Tacon. LFC behåller dock en hel drös VM-hjältinnor och en stark trupp inför den toppstrid man förväntas blanda sig in i.
 • Julia Ashley hann inte riktigt presentera sig på bästa vis i LFC-tröjan. Den amerikanska backen fick en hel del speltid under cup- och träningsmatcherna, men efter det har skador och en tilltagande konkurrens gjort att Ashley fått betydligt mindre speltid. LFC har således aktiverat den klausul som möjliggör att parterna bryter avtalet under uppehållet.
 • Under förra säsongen hade man det tufft mot just Eskilstuna: ett målrikt 3-3 på Tunavallen följdes upp av förlust 0-1 på hemmaplan. Man är nog ack så suget på revansch!

Växjö DFF

 • Tappet: Jelena Cankovic - en av ligans allra bästa playmakers. Jelena var en stor bidragande faktor med till att Växjö DFF tog mest poäng någonsin som nykomling förra säsongen i OBOS Damallsvenskan. I år har tyvärr hennes spel kantats av skador och sjukdomar och gjort att hon inte kunnat spela så mycket, vilket även påverkat spelet. Men man får lära sig jobba vidare utan henne framöver.
 • Tränare Henrik Larsson lämnade sin post i juni. Nya huvudtränare blir istället Maria Nilsson och Magnus Olsson under delat ledarskap. De båda agerade assisterande i våras.
 • Förhoppningen om att Anna ”Hjälmen” Hjälmkvist skulle komma tillbaka från knäskada är nu bortom räckhåll. Anna har valt att lägga skorna på hyllan.

Nu kan du även rösta på omgångens mål på vår Facebooksida. Nomineringarna från omgång 7 innan uppehållet är Olivia Schough från Djurgårdens IF FF, Rita Chikwelu från Kristianstads DFF och Eveliina Summanen från KIF Örebro DFF.

Omgångens matcher:

LB07 - Djurgårdens IF FF

Tid: 13:45

Arena: Lördag, Limhamns IP

Sänds även i C More fotboll

Kungsbacka DFF - Kristianstads DFF

Tid: Lördag, 15:00

Arena: Påskbergsvallen, Varberg

Vittsjö GIK - Kopparbergs/Göteborg FC

Tid: Söndag, 14:00

Arena: Vittsjö IP, A-plan

Piteå IF DFF - KIF Örebro

Tid: Söndag, 14:00

Arena: LF Arena

FC Rosengård - Växjö DFF

Tid: Söndag, 17:30

Arena: Malmö IP

Eskilstuna United DFF - Linköpings FC

Tid: Måndag, 19:00

Arena: Tunavallen

Förväntningarna är höga. Nog har vi alla mycket att se fram emot. Och i samband med återstarten är den nya hemsidan uppe och rullar. För att följa matcherna behöver man alltså registrera sig på nytt, och ladda ner en ny app till surfplatta/mobil. Mer information finner du här.