• Huvudsponsor
    Titelsponsor
Lördag Lör 4 September Sep
Söndag Sön 5 September Sep
Lördag Lör 11 September Sep
Söndag Sön 12 September Sep
Lördag Lör 25 September Sep
Idag 26 September Sep
Lördag Lör 2 Oktober Okt
Söndag Sön 3 Oktober Okt
Lördag Lör 9 Oktober Okt
Söndag Sön 10 Oktober Okt
Torsdag Tor 14 Oktober Okt
Lördag Lör 16 Oktober Okt

DE KAN BLI MÅNADENS SPELARE I OBOS DAMALLSVENSKAN

5 juli 2021 10:00

Varje månad utser Svenska Spel och Elitfotboll Dam Månadens spelare i Elitettan och OBOS Damallsvenskan. Vinnarna tilldelas 10 000 kronor som ska gå till klubbens CSR-arbete. Juryn som består av samtliga kaptener, journalister och experter har nu gjort sitt val och det står mellan tre spelare i respektive liga.


Det spelades tre omgångar av OBOS Damallsvenskan i juni och FC Rosengård gick fortsatt obesegrade genom seriespelet. Det syns också i nomineringarna till omgångens spelare.

Nominerade till Månadens Spelare i OBOS Damallsvenskan i juni: Olivia Schough, FC Rosengård

Glódís Perla Viggósdóttir, FC Rosengård

Jelena Čanković, FC Rosengård

Varje månad utser Svenska Spel och Elitfotboll Dam Månadens spelare i Elitettan och OBOS Damallsvenskan. Vinnarna tilldelas 10 000 kronor som ska gå till klubbens CSR-arbete. Juryn som består av samtliga kaptener, journalister och experter har nu gjort sitt val och det står mellan tre spelare i respektive liga.

Priset på 10 000 kronor skänks till något av klubbens CSR-projekt.

– Svenska Spel har under flera år utsett Månadens Spelare i OBOS Damallsvenskan, och det är fantastiskt att med Hejapriset bidra till klubbarnas viktiga CSR-arbete. Nytt för i år är att vi utser Månadens Spelare också i Elitettan och vi kommer under året dela ut Hejapriser till Månadens Spelare på totalt 160 000 kronor, berättar Sara Pettersson, avtalsansvarig projektledare på Svenska Spel.

Vinnarna presenteras under vecka 27.

Tidigare vinnare säsongen 2021:

April: Sveindis Jane Jónsdóttir, Kristianstads DFF - After School

Maj: Madelen Janogy, Hammarby - Samhällsmatchen