• Huvudsponsor
    Titelsponsor
Lördag Lör 24 April Apr
Söndag Sön 25 April Apr
Fredag Fre 30 April Apr
Lördag Lör 1 Maj Maj
Söndag Sön 2 Maj Maj
Fredag Fre 7 Maj Maj
Lördag Lör 8 Maj Maj
Söndag Sön 9 Maj Maj
Idag 13 Maj Maj
Fredag Fre 14 Maj Maj
Söndag Sön 16 Maj Maj
Måndag Mån 17 Maj Maj
Tisdag Tis 18 Maj Maj
Lördag Lör 22 Maj Maj
Söndag Sön 23 Maj Maj
Fredag Fre 28 Maj Maj
Lördag Lör 29 Maj Maj

Heidi Ellingsen klar för Linköpings FC

7 januari 2021 09:47

Linköpings FC har skrivit ett tvåårskontrakt med den norska landslagsmittfältaren.


Heidi Ellingsen är född 1998 och har tillhört LSK Kvinner de senaste två åren. Sammanlagt har det blivit 28 matcher i klubben, varav ett flertal i Champions League. Nu är hon alltså klar för OBOS Damallsvenskan och Linköpings FC.

– Jag är väldigt glad över att ha skrivit på för LFC kommande år. Klubbens ambitioner passar mig och min utveckling, det är helt rätt steg att ta nu, och jag kommer göra allt för att vinna. Jag vet också sedan tidigare att det är en bra miljö att vara i. Nu ser jag verkligen fram emot att komma på plats, säger Ellingsen till linkopingsfc.com.

Klubbens chefstränare, Andrée Jeglertz, är nöjd med sitt nyförvärv och tror att norskan kan göra stor nytta för förra årets tabellfyra.

– Med Heidi får vi en spelare som är trygg med boll, bra passningsspelare samt har en stor arbetskapacitet. Hennes presspel och förmåga att löpa över stora ytor kommer vara nyttigt för vårt spel och kompletterar övriga spelare på ett bra sätt, säger Jeglertz till klubbens hemsida.

FOTO: Bildbyrån